Wiele osób nie zna podstawowych różnic między hotelami a hostelami. Druga grupa noclegowa klasyfikuje się w znacznie niższym przedziale cenowym, co może wzbudzać pewne wątpliwości. Wpływ na to ma wiele czynników, a jednym z nich jest inny poziom obsługi.

Czym hostel różni się od hotelu?

Zasadniczą różnicą między hotelem a hostelem jest standard prywatności. W hotelach możemy wynająć pokój z określoną liczbą miejsc do spania oraz dostępem do prywatnej łazienki. Prywatność ogranicza się więc do ilości osób przebywających w pokoju. Natomiast w hostelach wynajmujemy miejsca do spania w pokojach wieloosobowych wraz z dostępem do wspólnej kuchni i łazienki. Jest to opcja najczęściej wybierana przez osoby, które bardziej od prywatności za zamkniętymi drzwiami cenią sobie swobodę przebywania z innymi ludźmi i możliwość nawiązywania nowych kontaktów. To także doskonała forma noclegu dla wszystkich tych, którzy nie lubią przepłacać. Jak więc w hostelu wygląda obsługa gości?

Różnice między obsługą w hotelu i w hostelu

Żeby obiekt był nazywany hotelem, musi spełniać określone kryteria dotyczące m.in. standardu oraz obsługi. Hostele nie mają odgórnie narzuconych warunków, co daje właścicielom i gościom większą swobodę. Tuż po przyjeździe do wybranego obiektu najpierw udajemy się do recepcji. W tym przypadku przeważnie nie ma różnic między hotelem a hostelem. W określonych godzinach lub przez całą dobę możemy odebrać klucze, poprosić o pomoc, zapytać o dojazd do wybranego miejsca itp. Większą rozbieżność można zauważyć w zakresie pracy serwisu sprzątającego. W hotelach częstotliwość sprzątania, wymiany ręczników oraz prania pościeli zależy od liczby gwiazdek. Poszczególne czynności są dostosowane do poziomu, jaki reprezentuje obiekt. W hostelach sprzątanie pokojów, łazienek i kuchni odbywa się w odgórnie ustalonych porach, które muszą respektować wszyscy goście. Pranie ręczników i poszewek zazwyczaj realizowane jest po zakończeniu pobytu. Przy większej liczbie spędzonych nocy można oczywiście poprosić o dodatkowe pranie.

Zobacz także: Najciekawsze miejsca do zwiedzania w Warszawie

Zarówno w hotelach, jak i w hostelach wszelkie usterki w miarę możliwości są naprawiane na bieżąco. Odpowiadają za to pracownicy techniczni. W hotelach często znajdują się restauracje, które dodatkowo powiększają obsługę o kilkanaście osób. Natomiast hostele są nastawione na gości, którzy wolą sami sobie przyrządzać posiłki w ogólnodostępnych kuchniach. Oba rodzaje obiektów różnią się głównie pod względem komfortu. Natomiast porównanie obsługi wygląda bardzo podobnie. W każdym przypadku goście oczekują profesjonalnego podejścia pracowników obiektu.

Wróć