Warszawa to miasto tętniące wielowymiarową historią przeplataną z nowoczesnymi budynkami współczesnej architektury. Stolica Polski skrywa mnóstwo urokliwych miejsc, wspaniałych ogrodów, placów, teatrów, muzeów, pomników i różnego rodzaju zabytków, które w większości zostały odbudowane po zniszczeniach wojennych. Zobaczenie, jakie są najważniejsze miejsca Warszawy.

Spacerem po Starówce

Pomiędzy Placem Zamkowym i Barbakanem rozciąga się Stare Miasto. Najbardziej charakterystycznym jej punktem jest Kolumna Zygmunta III Wazy znajdująca się tuż obok Zamku Królewskiego. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie pałacowych komnat i zobaczenie zgromadzonych tam zbiorów. Spacer wśród kolorowych kamieniczek zaprowadzi nas na Rynek Starego Miasta. Znajdziemy tu m.in. pomnik warszawskiej syreny oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. W niedalekiej odległości są pozostałości murów obronnych wraz z Barbakanem. Jeśli pójdziemy wzdłuż nich, trafimy na pomnik Małego Powstańca, który został zaprojektowany w hołdzie najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Warto także przespacerować się Krakowskim Przedmieściem. Wzdłuż ulicy zobaczymy mnóstwo interesujących kamienic, pomników i obiektów sakralnych. Tą drogą dotrzemy także do Pałacu Prezydenckiego.

Na warszawskiej starówce nie trudno o tłok i kolejki. Można jednak temu zaradzić. Wystarczy przygotować sobie plan zwiedzania i znaleźć odpowiedni nocleg w ścisłym centrum Warszawy. Jeśli jednak nie chcemy wydawać zbyt dużo, powinniśmy rezerwować miejsca w hostelach, które są dużo tańsze niż pokoje hotelowe.

Gdzie warto dojechać?

Wiele ciekawych miejsc Warszawy jest ulokowanych tak, że lepiej do nich dojechać własnym samochodem lub komunikacją miejską. Najbardziej charakterystycznym budynkiem stolicy jest Pałac Kultury i Nauki – najwyższa budowla w Polsce, która powstała jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Za 20 zł można wjechać na 30 piętro, by zobaczyć panoramę Warszawy. W centrum z pewnością zauważymy szklane wieżowce, które przykuwają oczy turystów. Na Placu Piłsudskiego znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Stamtąd spacerem można dojść do urokliwego Ogrodu Saskiego. Dokładną historię próby odzyskania niepodległej Warszawy poznamy w nowoczesnym Muzeum Powstania Warszawskiego. Jeśli jednak wolimy połączenie nauki i zabawy, obowiązkowym punktem rozrywki będzie położone tuż nad Wisłą Centrum Nauki Kopernik polecane szczególnie rodzinom z dziećmi.

Zobacz także: Ulica Lwowska – ślad po Warszawie, której nie ma" oraz frazę

Po drugiej stronie Wisły znajduje się PGE Narodowy. Stadion można zwiedzić turystycznie, nawet jeśli nie wybieramy się na określony mecz. Jadąc na północ wzdłuż Wisły, dotrzemy do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Obowiązkowym punktem Warszawy są Łazienki Królewskie, czyli kompleks ogrodowo-pałacowy, w którym urzędował Stanisław August Poniatowski. Znajdziemy tu m.in. Pałac na Wodzie oraz pomnik Fryderyka Chopina. Tuż za Łazienkami położony jest Belweder. Nieco dalej, na warszawskim Wilanowie, warto zobaczyć barokowy pałac będący letnią rezydencją Jana III Sobieskiego oraz otaczające go ogrody. Poza wymienionymi wyżej punktami z pewnością natrafimy na wiele innych ciekawych miejsc. Są tu liczne pomniki, galerie, muzea, teatry oraz różnego rodzaju budynki zachwycające swą architekturą. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, problemów komunikacyjnych oraz kolejek do kas w godzinach szczytu, powinniśmy sobie wcześniej zaplanować, co chcielibyśmy zobaczyć najbardziej.

Wróć